Száztíz tinédzser, nulla korrupciós botrány: így működik a miskolci mini-Brüsszel

Megosztás

Miskolc városában a héten több mint száztíz diák bújt képzeletbeli uniós politikusok bőrébe. A 22. Európai Parlamenti Modell Nemzeti Ülése március 20. és 26. között zajlik, ahol gimnazisták az EP működését utánozva vitatják meg Európa legégetőbb kérdéseit – mindezt úgy, hogy közben egy-egy tagállam érdekeit képviselik.

A Földes Ferenc Gimnázium – amely harmadszor rendezi meg a találkozót Miskolcon – diákjai idén is Finnország nevében szólalnak fel a vitákban. Az intézmény igazgatója, Fazekas Róbert elmondta, hogy a program több mint harminc éve fut az EU-ban, Magyarország pedig már 2002-ben, az uniós csatlakozás előtt két évvel részese lett a kezdeményezésnek.

“A gyerekek nem csak az unió működését ismerik meg, hanem arról az országról is számos ismeretet szereznek, aminek a zászlaja alatt vesznek részt a vitában,” magyarázta Fazekas. Az egy hétig tartó “parlamenti munka” során a fiatalok megtapasztalják, milyen az, amikor különböző érdekeket kell összehangolni – ami végül is az EU egyik legfontosabb alapértéke.

Az ember azt hinné, hogy ilyen komoly témák mellett nincs idő barátkozásra, de az igazgató szerint épp ellenkezőleg: a résztvevők között gyakran alakulnak ki tartós kapcsolatok. “Nemrég kaptunk meghívót egy olyan esküvőre, amelynek kezdete egy korábbi Európai Parlamenti Modell időpontjára datálható,” árulta el mosolyogva.

A program hatása a diákok jövőjére sem elhanyagolható. “Van a korábbi résztvevők között, aki jelenleg Izlandon dolgozik, de olyan is akad, aki az átélt élmények hatására választott finnországi egyetemet,” tette hozzá az igazgató.

A tíznapos “brüsszeli szimuláció” alatt a fiatalok olyan témákat boncolgatnak, amelyek valóban relevánsak mai világunkban. Rácz Katalin, a Földes tizenegyedikes tanulója például arról számolt be, hogy az ő bizottsága az automatizáció, a robottechnika és a mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt hatásával foglalkozik. Más csoportok a migráció, a belső piac, a védővámok és a turizmus aktuális kihívásait elemzik.

A rendezvény ünnepélyes megnyitóját a miskolci Városháza Dísztermében tartották, ahol Hollósy András kiemelte, hogy a város sokszínűsége miatt különösen alkalmas helyszín egy ilyen európai program számára. “Miskolc kellőképp leképzi Európát, hiszen ennyi nemzeti kisebbség egy településen és ilyen sokszínű város kevés van Magyarországon,” fogalmazott.

A Miskolci Egyetemet működtető alapítvány kuratóriumi tagja, Veres Pál is bizakodását fejezte ki, hogy a tanácskozáson olyan határozatok születhetnek, amelyek valóban szintetizálják a résztvevők tudását.

A program megvalósulását a Miskolci Egyetem, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Tempus Alapítvány támogatja. Miközben a hazai politikai térben gyakran hallunk kritikus hangokat az Európai Unióval kapcsolatban, addig itt, Miskolcon több mint száz magyar fiatal szakszerűen modellezi azt, hogy miként is működhetne jól az európai együttműködés.

Forrás és fotó: Minap.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek